List of nominees

Thank you to everyone who got involved with the RJAH Stars 2020.

In total, we received 200 nominations from staff, plus an additional 42 nominations in our Patient Choice Award.

Below is a full list of everyone who received a nomination - congratulations to all our nominees.

The next stage in the process is that shortlisting panels will meet to consider the nominations and draw up a shortlist for each category. The winners shall be selected from those shortlists and announced in late November. The winner of the Patient Choice Award will, as usual, be chosen from that shortlist in a public vote conducted via the Trust website.

In the meantime, please do celebrate being nominated. Shortlists for each of the categories will be published at the beginning of October and we wish you good luck. Even if you do not secure a place on the final shortlist, you should still take a lot of satisfaction from being nominated, which is a significant achievement in itself.
 

Individual categories

Team categories

Above and Beyond Award
 
  • Simon Airey, Lead Chaplain
  • Louise Arnold, Imaging Quality Manager/MRI/CT Radiographer
  • Paul Baker, Recovery Staff Nurse
  • Jo-Anne Bidmead, Pre-Op Assessment Unit Manager
  • Emma Bonnick, Orthotist
  • Sarah Cockburn, Research Study Support Officer
  • Stephanie Conover, Orthotist
  • Sammy Davies, Quality Outcomes Manager
  • Sapna Davies, Main Outpatients Healthcare Assistant
  • Beth Edwards, Sheldon Ward Healthcare Assistant
  • Tracey Edwards, Housekeeper
  • Kate Evans, Therapy Support Worker
  • Tara Fisher, Ludlow Ward Staff Nurse
  • Mr David Ford, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Mr Robert Freeman, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Richard Howell, Service Desk Lead
  • Nicola Jones, Medical Secretary in the Muscle Team
  • Sian Langford, Deputy Facilities Manager
  • Ffion Lloyd, Theatre Scrub Nurse
  • Sharon Long, Operating Department Practitioner
  • Gopikanhan Manoharan, Orthopaedic Registrar
  • Suzanne Marsden, Children’s Unit Manager
  • Georgi Norris, Medical Secretary Team Leader
  • Elaine Phoenix, Cleanliness Technician
  • Mr Richard Potter, Consultant Orthopaedic Surgeon and Clinical Chair
  • Angela Roberts, Powys Ward Clerk
  • Jamie Roberts, Booking Clerk
  • Helen Silver, MCSI Staff Nurse
  • Chloe Upton, Project Support Officer
  • Rebecca Warren, MCSI Ward Manager
  • Dr Leah Wood, Clinical Psychologist
Outstanding Team Award (clinical)
 
  • Acute Pain Team
  • Alice Ward
  • Clwyd Ward
  • Infection Prevention and Control
  • Ludlow Ward
  • Main Outpatients Team
  • MCSI
  • MCSI Resettlement team
  • MCSI Therapy Team
  • Mr Richard Potter and Mr David Ford
  • Orthotics
  • Outpatient Therapy Team
  • Pharmacy
  • Powys Ward
  • Radiography
  • Research
  • Theatres
  • Trauma and Orthopaedic Therapy Team

























 
Outstanding Leadership Award
 
  • Jo-Anne Bidmead, Pre-Op Assessment Unit Manager
  • Sammy Davies, Quality Outcomes Manager
  • Jane Dewsbury, Principal Orthotist
  • Laura Edwards, Deputy Superintendent Radiographer
  • Sara Ellis-Anderson, Assistant Chief of Professions
  • Mark Evans, Logistics Manager
  • Mr David Ford, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Gilly Griffiths, Theatre Nurse Manager
  • Becky Higginson, Ludlow Ward Sister
  • Simon Jones, Theatre Support Worker
  • Alyson Jordan, Head of Patient Access Services
  • Stacey Keegan, Acting Chief Executive
  • Leonie Keeling, Theatre Nurse Manager
  • Sian Langford, Deputy Facilities Manager
  • Sharon Long, Operating Department Practitioner
  • Gopikanhan Manoharan, Orthopaedic Registrar
  • Suzanne Marsden, Children’s Unit Manager
  • Georgi Norris, Medical Secretary Team Leader
  • Heather Owen, Powys Ward Manager
  • Mr Richard Potter, Consultant Orthopaedic Surgeon and Clinical Chair
  • Helen Silver, MCSI Staff Nurse
  • Julie Smith, MCSI Therapy Team Lead
  • Lisa Soden, Housekeeping Manager
  • Rebecca Warren, MCSI Ward Manager

Outstanding Team Award (non-clinical)

  • Bookwise Team
  • Cleanliness Technicians
  • Clinical Coding
  • Communications Team
  • Digital Services Team
  • Digital Services and PMO Team
  • e-Rostering Team
  • League of Friends
  • Logistics
  • Montgomery Unit
  • Orthotics
  • Orthotics Administration
  • Outpatient Booking Team
  • People Services Team
  • Radiology Admin Team
  • SOOS Admin Team
  • Switchboard
  • Union Representatives
  • Veterans’ Project Team








 
Unsung Star Award
 
  • Jackie Ball, Hand and Upper Limb Unit Secretary
  • Sarah Bell, MRI Booking Clerk
  • Lucy Blomer, Catering Administration Assistant
  • Mike Bowen, Estates Capital Manager
  • Sarah Cockburn, Research Study Support Officer
  • Sammy Davies, Quality Outcomes Manager
  • Beth Edwards, Sheldon Ward Healthcare Assistant
  • Esyllt Edwards, Finance Business Partner for Specialist Delivery Unit
  • Kate Evans, Sheldon Ward Therapy Support Worker
  • Mr David Ford, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Hayley Gingell, Infection Prevention and Control Data Analyst and Personal Assistant
  • Richard Howell, Service Desk Lead
  • Jason Kear, Operational Estates Manager
  • Andy Lloyd, Porter
  • Ffion Lloyd, Theatre Scrub Nurse
  • Sharon Long, Operating Department Practitioner
  • Suzanne Marsden, Children’s Unit Manager
  • Lee Meredith, TSSU Supervisor
  • Sara Morris, Outpatient Receptionist
  • Georgi Norris, Medical Secretary Team Leader
  • Clare Pugh, Orthotic Assistant
  • Angela Roberts, Powys Ward Clerk
  • Heidi Roberts, Ludlow Ward Clinical Support Worker
  • Jamie Roberts, Admissions Booking Clerk
  • Rebecca Sanders, SOOS Admin Supervisor
  • Helen Silver, MCSI Staff Nurse
  • Rebecca Warren, MCSI Ward Manager
  • Leah Wood, Clinical Psychologist

Power of Partnership Award

  • Acute Pain Team and Anaesthetic department
  • Attend Anywhere Video Consultations Project Team
  • Clinical Site Managers and Information Team
  • Clwyd Ward
  • Elderly Care Trauma Team (SaTH)
  • General Medicine Therapy Team
  • Horatio’s Garden
  • League of Friends
  • Metal on Metal Project Team
  • Powys Ward and Clwyd Ward
  • Rainbow Room Team
  • Royal Shrewsbury Hospital (RSH) Trauma Surgeons
  • Specialist Orthopedic Nurses
  • Trauma & Orthopaedic Therapy Team and SaTH Trauma Staff
  • Veterans’ Project Team
















 
 

Patient Choice Award

Individuals
  • Kerry Adams, Montgomery Unit Nurse Specialist
  • Kayleigh Aris, Governance Admin Assistant
  • Mr Birendar Balain, Consultant Spinal Surgeon
  • Mr Andrew Barnett, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Kate Betts, MCSI Rehabilitation Technician
  • Sarah Bird, Rheumatology Sister
  • Mr Srinivasa Budithi, Spinal Injuries Consultant
  • Emma Canlett, MCSI Resettlement Officer
  • Mr Joy Chowdhury, Spinal Injuries Consultant
  • Julie Ferguson, MCSI Outpatients Staff Nurse
  • Rob Fox, Inpatient Specialist Physiotherapist
  • Amy Gwilliam, Wrekin Ward Aspirant Nurse
  • Mr Paul Jermin, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Hayley Jones, MCSI Staff Nurse
  • Dr Richa Kulshrestha, Consultant Paediatrician
  • Mr Simon Lewthwaite, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Mr Nilesh Makwana, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Mr Chris Marquis, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Leah Meredith, Baschurch Day Unit Healthcare Assistant
  • Lieutenant Colonel Carl Meyer, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Lee Mullock, Porter
  • Meryl Owen, Clwyd Ward Healthcare Assistant
  • Belinda Potts, MCSI Healthcare Assistant
  • Stuart Royce, MCSI Therapy Support Worker
  • Miss Karen Shepherd, Consultant Orthopaedic and Oncological Surgeon
  • Mr Rohit Singh, Consultant Orthopaedic Surgeon
  • Mr Tony Smith, Consultant Orthopaedic Surgeon
Teams
 
  • Alice Ward
  • Catering Team
  • Clwyd Ward
  • Horatio’s Garden Volunteers
  • Ludlow Ward
  • MCSI Cleanliness Technicians
  • MCSI Admin Staff
  • Montgomery Unit
  • Powys Ward